Badania i rozwój

Realizujemy projekt badawczo-rozwojowy o wartości ponad 7 mln zł.

 

W FPM S.A. realizujemy projekt badawczo-rozwojowy współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

Otrzymywane wsparcie finansowe jest przekazywane za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Wykorzystujemy je na opracowanie innowacyjnych technologii w zakresie ochrony środowiska. Dzięki temu wspomagamy naszych Klientów w realizacji stawianych im wymagań w zakresie emisji szkodliwych substancji do środowiska.

 

DESANDER

Niepowtarzalna, działająca w oparciu o metodę pierwotną, technologia odzysku rtęci, metali ciężkich, siarki i innych zanieczyszczeń znajdujących się w węglu na etapie mielenia paliwa do spalania w kotłach pyłowych.


Cel projektu

Opracowywanie nowej technologii wyłapywania zanieczyszczeń znajdujących się w węglu wykorzystywanym do opalania kotłów pyłowych w energetyce zawodowej, przemysłowej i ciepłownictwie. Nasze rozwiązanie jest innowacyjne ze względu na eliminację większości zanieczyszczeń na etapie mielenia jeszcze przed spaleniem węgla w kotle. Jej zastosowanie pozwoli na poprawienie parametrów paliwa przy znacznym ograniczeniu substancji szkodliwych znajdujących się w produktach ubocznych procesu spalania węgla (ograniczenia szkodliwej emisji do środowiska).

 

Efekty

Zmniejszenie emisji substancji szkodliwych do środowiska przez kotły pyłowe dużej mocy przy znacznie mniejszym nakładzie finansowym ze strony wytwórców energii:

  • zmniejszenie emisji rtęci, metali ciężkich, siarki oraz pyłów do środowiska wskutek spalania węgla,
  • obniżenie kosztów związanych z nakładem finansowym na ograniczenie emisji za pomocą metod wtórnych,
  • poprawa parametrów paliwa – sprawniejsze spalanie w kotle,
  • ograniczenie ilości produktów ubocznych spalania węgla (popiołu i żużla),
  • wydłużenie żywotności bloków pyłowych i ich urządzeń pomocniczych.


Zastosowanie

Technologia DESANDER ma zastosowanie w branży:

  • energetyki zawodowej,
  • energetyki przemysłowej,
  • ciepłownictwa.

Technologia dotyczy młynów węglowych pionowych.


Termin realizacji: 01.12.2020 – 31.12.2023

Wartość projektu: 7 008 996,25 zł

Kwota dofinansowania: 3 483 940,69 zł

 

This site uses cookies to deliver services and in accordance with the Privacy Policy. You can specify the conditions for storage or access to cookies in your browser.